Breaking News

Aptverta mokykla

Su Rugsėjo 1-ąja. Arba skęskit visi chaose

Rugsėjos 1-osios išvakarės. Didelė dalis tėvų tik šiandien kažką sužinojo iš mokyklų: laiką, kur vyks ir daugmaž kaip vyks šventė, susitikimas su mokytojais. Mokytojai, ko gero, žino kiek daugiau ir šiek tiek anksčiau sužinojo, bet vis tiek turi daugiau klausimų nei atsakymų. Nors klausimų buvo visą rugpjūtį, Švietimo, mokslo ir sporto ministerija kartu su Sveikatos ministerijos veidu, daugiausiai kalbančiu apie COVID, tik šiandien imasi aktyvių viešųjų ryšių.

15min straipsnyje A. Veryga siūlo vaikus maitinti klasėse, o maistą neštis iš namų. Kas gauna nemokamą maitinimą (o tai visi pirmokai ir soc. remtinų šeimų vaikai) – maistą irgi reikėtų patiekti ne valgyklose, o klasėse. Mokytojai taps padavėjais? Ar mokyklos per dvi dienas (šiandien ir rytoj) suras naujų darbuotojų ir lėšų jiems išlaikyti? Kol sunešios tą maistą į klases jis ne tik atšals, bet ir laiko kiek bus sugaišta. Be to, ar nekils maitinimo kaštai? Ne ką mažiau įdomu bus kai vienas vaikas atsineš žuvies, kitas rūkytos vištos, trečias apelsiną ar mandariną – po pietų pertraukos bus galima iš karto vesti fizikos pamoką kvapų tema.

Delfi rašo, kad tėvai net ieško galimybių nevesti vaikų į mokyklas. Keista, nes net suteikus galimybę balandžio mėn. tėvams gauti nedarbingumo išmoką, dauguma prašė kuo greičiau atidaryti mokyklas, mat sunku susitvarkyti su savo vaikais. Užsiminta ir apie savotišką sprendimą – srautų valdymą. Mažose mokyklose, ypač kaimuose, tai bus maža problema (ar iš viso ten verta valdyti srautus kai tie patys vaikai po pamokų susitinka ir užsiima bendra veikla? Bet juk taisyklės pas mus yra statistinio vidurkio principu). Ką daryti mokyklose su 1000 ir daugiau mokinių? Visi tik gūžčioja pečiais, o mokyklų administracijos darbuotojai turbūt jau sapnuoja stop linijas ir piktus budinčius mokytojus. Ir mokytojų profsąjungos pirmininkas A. Navickas gana teisingai pasakė, jog rekomendacijos gražiai surašytos, plačios, o jų įgyvendinimas – kitas reikalas. O ir rekomendacijos pasirodė ne taip seniai. Pats laikas pradėt jas įgyvendinti likus kelioms dienoms. Be to, nepamirškime ir viešųjų pirkimų, kitaip VPT pagrūmos dar pirštu ar kokią „premiją“ pasiūlys. Juk jiems irgi reikia rodyti, kad dirba.

Šventė bus ne

Kaip amerikiečiai mėgsta savo pokštuose teiginių paversti neiginiu pridėdami „no“, tai taip ir moksleiviais besirūpinanti ministerija žaidžia. Lyg viskas rekomendacijų lygmeniu, bet puse lūpų kalbama, kad geriau net nebandykit elgtis kitaip. Jei ne tiesiai iš ministerijų, tai vietos valdžių (ypač mažesnių rajonų). Taigi, šventę reikėtų daryti, bet ją daryti taip, kad neatrodytų lyg šventė. Kas per velnias bus rugsėjo pirmą – nežinau.

Visų pirma, rekomenduojama atsisakyti 12-okų ir 1-okų kontakto. Ir tai akcentuojama ko gero labiau nei apsauginių kaukių dėvėjimas. Dauguma mokyklų turi labai seną tradiciją, kuomet vyriausieji veda mažiausiuosius į pirmą pamoką. Kadangi dabar siekiama minimalizuoti kontaktą tarp skirtingų amžiaus grupių – tokios tradicijos rekomenduojama atsisakyti. Įdomu, kiek mokyklų šios rekomendacijos absurdiškumą pasitiks priešiškai ir išlaikys tradiciją? Abejoju, jog tokių bus daug. Tuo tarpu tie patys 12-okai ir 1-okai eis į tą pačią valgyklą (netikiu, jog bus ryškus skaičius mokyklų, kurios pietus darys klasėje), naudosis dalimi tų pačių erdvių ir vienaip ar kitaip vis tiek susitiks. Galų gale, daug jų atvyksta į mokyklą tuo pačiu autobusu, troleibusu ar gyvena toje pačioje laiptinėje. Kiek pamenu savo mokslo metu, į tą pačią mokyklą rytiniu autobusu važiuodavo bent 15 mokinių.

Juokingai atrodo ir tai, kai broliai ar sesės negalės kontaktuoti savo mokykloje, pavyzdžiui, perduoti raktus ar pan. Tikiu, kad mokyklos, pažinodamos savo mokinius, nusispjaus į rekomendacijas ir taikys išimtis, tačiau vis tiek skamba kiek juokingai ir kvailai.

Nelabai aiškios ir kaukių dėvėjimo taisyklės / rekomendacijos, kurių girdėjau bent keletą skirtingų variantų. Mokytojas prie lentos neturi dėvėti kaukės, bet pasitraukęs keliasdešimt centimetrų arčiau mokinio jau privalės užsidėti, nes nebus išlaikomas atstumas. Tuo tarpu tarp mokinių išlaikyti 2 metrų atstumo turbūt neįmanoma jokioje mokykloje, kurioje yra pilnos klasės, o ne po 15 vaikų. Na, bent jau nepamenu tokių didelių klasių, išskyrus keletą erdvesnių kabinetų. Apie kūno kultūrą žiemos metu dar nekalbama, o kol kas tikimasi, kad Lietuvoje bus palankus oras vykdyti pamokas lauke. Naivuoliai 🙂 P. S., tame pačiame stadione, kuriame nesiūloma rengti rugsėjo 1 šventės.

Peržvelgus mokyklų skelbiamą informaciją matoma, jog dauguma pirmą kontaktą po vasaros ir karantino pradės klasėse, kiekviena klasė atskirai. Pradinukai, žinoma, sugužės su savo tėveliais ar net seneliais, o tai reiškia mažiausiai dvigubas žmonių skaičius klasėje. Reta klasė yra pakankamai didelė 40-iai ar dar didesniam žmonių skaičius. Kai kurios mokyklos tą apgalvojo ir numatė – liepė ateiti tik su vienu lydinčiu asmeniu. Ir, be abejo, jau yra pasipiktinusių tėvelių, kam močiutė įsižeidė, kas pamatė nelygias galimybes abiems tėvams (ypač išsiskyrusių šeimų), kas dar ką. Tuo tarpu mokyklų stadionai, kuriuose laikantis visų reikalavimų galėtų sutilpti ir močiutės, ir dėdės, bus tušti, nes renginių reikėtų vengti. Tuo pat metu leidžiama ir toliau organizuoti festivalius, koncertus ir kitus renginius, kuriuose, žinoma, dalyvauja tie patys asmenys. Ministerija gali gintis – tai tik rekomendacijos, tuo tarpu mokyklos bijo elgtis ne pagal rekomendacijas, nes jei kas susirgtų – kaltė griūtų ant jų pečių. O susirgti gali kiekvienas ir bet kur – židinių turime daug, o kiek dar nežinomų atvejų, nes juk tikri vyrai neserga.

Vyšnia ant torto – delfi pasirodęs straipsnis su G. Nausėdos siūlymu ankstinti mokinių amžių – į mokyklą nuo 6. Palaikau siūlymą visu 100%, bet apie tai kalbėti tikrai ne šiandien – netinkamesnio laiko dar paieškot reikėjo…

Ir, greičiausiai, po gero mėnesio vėl grįšime prie nuotolinio mokymo.