Breaking News

Pensija – tik moterims

Naujas siūlymas (LRT) iš Europos Komisijos – Lietuvoje pensininkus išleisti pailsėti tik nuo 72 metų. Kol kas palaipsniui judama link 65 metų, padidintas būtinasis stažas jau dabar viršija 30, o 2027 reikės būti išdirbus net 35 metus (ir gauti nemažiau nei MMA). Na gal žmonės ir galėtų padirbėti iki 72, bet statistika rodo vieną negailestingą skaičių – vidutinė tikėtina vyrų gyvenimo trukmė – 71,5 metų. Tad, vyrai, užleiskite pensininko titulą moterims – vyrai tokios prabangos nenusipelnė.

Prieš keletą metų aktyviai prasidėjo agitavimas kaupti papildomai pensijai ir visi jauni žmonės (<40 m) buvo automatiškai įtraukti į pensijų kaupimo fondus, dėl to jų darbo užmokestis į rankas šiek tiek (iki kelių dešimčių eurų) sumažėjo, tie pinigai buvo investuojami į kažkur. Vieni pasidomėjo ir pasirinko kažkokius konkrečius fondus, kiti, kurie visiškai nieko nesupranta, paliko viską kaip yra, o dar kiti, jų, beje, buvo nemažai, išsibraukė iš kaupiančiųjų sąrašo. Paradoksalu, bet žmogus turi ieškoti kaip atsisakyti kaupimo, o ne ieškoti kur papildomai kaupti. Neva, dėl patogumo. O iš tikro, tikintis, jog dauguma neieškos. Pradžioje, turiu pripažinti, tai nebuvo labai lengva padaryti – nepavyko iš karto gauti konkretaus atsakymo Sodroje, teko ieškoti savarankiškai. Padėjus keliems žmonėms jau buvo aišku, tačiau sistema nepatogi ir ne itin skaidri – akivaizdžiai siekiama kuo daugiau žmonių pririšti prie fondų.

Pati fondų ir papildomų kaupimų idėja nėra vien tik blogis, blogis buvo tai kaip ji buvo prievarta įgrūsta. Tačiau pakėlus pensinį amžių iki 72 daugumai vyrų nėra jokios prasmės atsisakyti šiandien 20, 30 ar netgi 50 eurų kas mėnesį ir kaupti pensijai, kurios sulaukti šansas yra palyginti nedidelis.

Šiandien daug pensininkų dirba. Dirba, nes pensijos nepakanka. Gražus tas keliaujančių pensininkų vaizdas Lietuvoje sunkiai pasiekiamas, o padidinus dar ir darbingą amžių (nors tai ir nėra sinonimas pensiniam amžiui, bet, labai tikėtina, bus padaryta sinonimų įstatymuose) toks gyvenimo būdas labai sunkiai įgyvendinamas.

O gal iš viso reikėtų atsisakyti tokio dalyko kaip pensija? Jei žmogus neturi investicijų, pasyvių pajamų, jam priklausytų senatvėje kažkokia išmoka, pašalpa, kaip yra dabar su daugybe darbingo amžiaus žmonių, kurie tingi / nenori / negali (nes prasigėrę niekam nereikalingi) dirbti?